Состоялась премьера спектакля народного театра “Яңысағыл” Табулдинского СДК

1 апреля 2022

Состоялась премьера спектакля народного театра “Яңысағыл” Табулдинского СДК.
Спектакль «Нисек түҙә был йөрәк» раскрыл проблему взаимоотношений в семье, уважительное, бережное отношение к старшему поколению, к детям, искренности в любви, целомудрия женщины – всё это близко для каждого зрителя. В зале царило нескрываемое сопереживание героям, а бурные несмолкающие аплодисменты сопровождали теплую речь режиссера Альфиры Даутовой.
В спектакле задействованы: Файруза Гайсина, Нияз Даутов, Фируза Байгузина, Ильнара Исмагилова, Люция Абдрахманова, Радмир Вахитов. Постановки спектаклей табулдинцев – это всегда уютная атмосфера, интересная игра актеров. Так уж здесь заведено: если играют, то настолько вживаются в образ своих героев местные актеры! Вот и вчера мы стали свидетелями очередной премьеры.

Гөлшат Әхмәтҡужинаның “ Нисек түҙә был йөрәк?” трагикомедияһында ваҡиға беҙҙең заманда,бер бәләкәй ҡалала бара.

Был трагикомедила автор әҫәрҙең төп героиняһы- Нәфисәнең әсе яҙмышын асып һала. Улын ,киленен һәм үгәй ейәнсәрен үҙ йортонда һыйындырған Нәфисәнең,оло йөрәкле булыуына ҡарамаҫтан,килененә ярай алмауы һүрәтләнә. Уҫал килен,Нәфисәнең улы- Сәғиттең

бала эйәртеп килгән икенсе ҡатыны,өйҙә бер кемгә лә тынғылыҡ бирмәй . Хатта уның бөхтәлек,уңғанлыҡ кеүек яҡшы  сифаттары ла үҙендәге булған насар һыҙаттарҙы ҡаплай алмай.Быны беҙ  Әнисәнең ире-Сәғиттең үкенеү,үҙ балаһы- Аиданың үҙ әсәһенән ҡурҡыу эпизодтарында күрә алабыҙ.

Трагиикомедия аҙағында Нәфисә, осраҡлы рәүештә,бер рәссам менән танышып яҙмыштарын ҡуша бәйләргә уйлашалар. Ләкин күпте күргән,күпте кисергән Нәфисәнең йөрәге был шатлыҡлы хәлде күтәрә алмай,мәрхүм була.

Был трагикомедия кешеләрҙе бер-береһе менән яҡшы мөғәмәләлә булырға,мәрхәмәтлелек,изге күңеллелек,оло йөрәкле булыу кеүек яҡшы сифаттар булдырырға,ололарҙы хөрмәт итергә,бер-береңде кисерә белергә өйрәтә.

Рольдәрҙе башҡаралар:

Нәфисә– Фәйрүзә Гайсина

Сәғит– уның улы -Нияз Даутов.

Әнисә– Сәғиттең ҡатыны,- Фирүзә Байгузина

Аида-уларҙың ҡыҙы- Ильнара Исмәғилева.

Фәриҙә-ажар ҡәйнә,Нәфисәнең әхирәте- Люциә Абдрахманова.

Фәрит-рәссам- Радмир Вахитов.

Ҡуйыусы режиссер һәм музыкаль яҡтан биҙәүсе– Әлфирә Даутова.